Nauka w USA

Nauka języka angielskiego – czytanie i słuchanie a Internet

20.09.12 09:20
W tym artykule dowiesz się dlaczego, by jak najlepiej mówić po angielsku, trzeba jak najwięcej czytać i słuchać oraz gdzie w Internecie znaleźć mnóstwo doskonałego materiału do ćwiczeń.

Komunikowanie się w obcym języku jest trochę jak udawanie innej osoby. Twoim celem staje się przecież mówienie w sposób jak najbardziej zbliżony do „prawowitych” użytkowników danego języka. Zanim uda ci się stworzyć swoje własne zdania w obcym języku, musisz najpierw zobaczyć wiele gotowych, zrozumieć sposób, w jaki są zbudowane.

Gdy mówisz w swoim rodzimym języku, nie musisz zastanawiać się nad gramatyką, poprawnością użytych słów czy właściwą budową zdania. Słowa same przychodzą do twojej głowy. Dlaczego tak jest? Nauka rodzimego języka najczęściej jest po prostu nieunikniona – nie da się przed nią „obronić”. Małe dziecko „atakowane” jest rodzimym językiem ze wszystkich stron. Nie tylko słyszy i widzi go niemal wszędzie, ale także samo go potrzebuje, by lepiej komunikować się z otoczeniem. W końcu wymawia swoje pierwsze słowo (tata czy mama?:)). By stać się sprawnym użytkownikiem języka angielskiego musisz przyjąć taką samą strategię jaką kiedyś przyjąłeś/przyjęłaś instynktowanie – dać się „zaatakować” językowi angielskiemu ze wszystkim stron.

Czytanie i słuchanie pozwoli ci rozwinąć coś absolutnie nieocenionego – językową intuicję. Bez względu na to jak wiele czasu spędzisz na nauce języka w szkole, nigdy nie uda ci się osiągnąć wymarzonego poziomu, jeśli nie wytworzysz w sobie tej intuicji, nie zrozumiesz natury języka angielskiego. Gdy twój mózg przyzwyczaj się do angielskich zdań, będzie w stanie lepiej udawać umysł Amerykanina, Anglika czy Australijczyka. Przemierzając wzrokiem setki zdań w języku angielskim, zwracaj uwagę na użyteczne słowa i wyrażenia. Wkrótce zaczniesz „czuć” co brzmi dobrze, a co nie – dokładnie tak samo jak w języku rodzimym.

Ktoś mógłby powiedzieć – po co czytać setki artykułów, by poznać angielskie przyimki, skoro wystarczy przeczytać jeden krótki rozdział w książce od gramatyki? Książka od gramatyki jest bez wątpienia nieoceniona a sama znajomość angielskiej gramatyki niezbędna. Gdy jednak mówisz, nie ma czasu na rozmyślanie nad gramatycznymi regułami. By mówić płynnie, potrzebna jest intuicja. Tę osiągnąć możesz jedynie pozwalając się „zaatakować” przez liczne i ciekawe przykłady użycia języka angielskiego. Ciekawe, bo nauka języka angielskiego powinna być doświadczeniem dającym radość i satysfakcję.

Gdzie szukać więc w Internecie ciekawego języka angielskiego? Możliwości jest wiele. Na pewno lubisz słuchać muzyki. Wykorzystaj to, by popracować nad swoim angielskim. W serwisie Youtube znajdziesz mnóstwo filmików z angielskimi piosenkami z tekstem. Wystarczy, że wpiszesz tytuł utworu wraz ze słowem „lyrics” (ang. tekst piosenki). Tak jak poniżej:

Przypatruj się zdaniom wyświetlanym na ekranie. One zostaną w twoim umyśle i będą budować twoją intuicję. Nie możesz jednak poprzestać na piosenkach. Koniecznie czytaj artykuły. Darmowe, o stosunkowo niskim stopniu trudności znajdziesz np. tu - http://www.english-online.at. Czytaj wiadomości na zagranicznych portalach informacyjnych takich jak cnn czy ajc. Tam poziom trudności jest wyższy. Nie musisz od razu wszystkiego rozumieć. Czas spędzony nad analizą zdania i próbą jego zrozumienia nie jest czasem straconym. Słuchać i czytać jednocześnie możesz także oglądając filmiki wspomnianego w moim poprzednim artykule vlogera Mister Duncana.

Może to konwencjonalne, mało oryginalne i odkrywcze zakończenie, ale ćwiczenie naprawdę czyni mistrza.

Adrian Senecki

comments powered by Disqus