Nauka w USA

USA - genialny magnes na geniuszy

USA - genialny magnes na geniuszy

07.09.12 12:30
Stany Zjednoczone to państwo sprzyjające rozwojowi wybitnych jednostek w o wiele większym stopniu niż inne. Wyjątkowość jest tam nie tylko szeroko akceptowana, ale i promowana. Taki stan rzeczy wiąże się z filozofią, jaka przyświecała USA od początków ich istnienia. Dwa główne nurty filozoficzne, które wykształciły się w Nowym Świecie - indywidualizm i transcendentalizm określały jednostkę celem samym w sobie oraz traktowały o tym, jak powinien wyglądać jej rozwój, także w kwestii intelektualnej. Już w XIX wieku wybitny myśliciel Alexis de Tocqueville opisał ten fenomen w traktacie zatytułowanym „O demokracji w Ameryce”.
System szkolnictwa wyższego w USA

System szkolnictwa wyższego w USA

06.09.12 10:48
Już od czasów prezydenta Theodora Roosevelta zaczął upowszechniać się w Stanach Zjednoczonych pogląd, że Ameryka staje się „społeczeństwem nauki”. Postęp w każdej dziedzinie życia w tym kraju uzależniony jest zatem w dużej mierze od postępu naukowego. Dlatego tak ważne jest świadome dbanie o edukację obywateli oraz dawanie im możliwie najszerszego pola do samorozwoju.
Nauka języka angielskiego – Internet pomoże?

Nauka języka angielskiego – Internet pomoże?

13.08.12 10:04
O nauce angielskiego subiektywnie. Czy Internet może pomóc w nauce języka angielskiego i co powinniście zrobić zanim na poważnie zabierzecie się za szlifowanie swoich umiejętności.
Ćwierćfunciak z serem a może royal? O różnicach między amerykańskim a brytyjskim angielskim.

Ćwierćfunciak z serem a może royal? O różnicach między amerykańskim a brytyjskim angielskim.

14.06.12 19:33
Angielski śmiało można nazwać lingua franca naszych czasów. Posługują się nim ludzie żyjący w kilkudziesięciu różnych krajach na niemal wszystkich kontynentach. To nie tylko język polityki, nauki i biznesu, ale także przemysłu filmowego, świata muzyki oraz najnowszych osiągnięć technologicznych. Warto uświadomić sobie, że spośród ponad 7 miliardów 45 milionów ludzi mieszkających na Ziemi aż 914 mln zna angielski, a więc włada nim co 7 mieszkaniec globu. Liczba użytkowników dla których język ten jest ojczystym - około 380 mln ludzi w 8 różnych krajach, jest dużo niższa niż liczba posługujących się nim jako drugim czy trzecim językiem – kolejnych 60 krajów.