Humor & ciekawostki

Wielbłądzi eksperyment

20.10.12 09:07 | Nevada

Wielbłąda najczęściej kojarzymy z Azją Środkową i Afryką. Prawidłowo. Niewielu wie jednak, że swego czasu próbę przyzwyczajenia tych oryginalnych stworzeń do swej ziemi podjęli Amerykanie.

Z pomysłem sprowadzenia do Stanów wielbłądów wyszedł w 1847 roku major Henry Wayne, którego wysiłki przyczyniły się do przeznaczenia przez Kongres dużej wówczas sumy 30 tys. dolarów na cel utworzenia wojskowego korpusu użytkującego wielbłądy - Camel Corps. Zdaniem zwolenników tej idei wielbłądy doskonale nadawały się jako zwierzęta transportowe na piaszczyste i gorące rejony południowych stanów. Miały stanowić alternatywę dla koni i mułów, pomagając w penetrowaniu zachodnich krańców młodego amerykańskiego państwa.
 
Major Henry Wayne wysłany został w czerwcu 1855 roku do Północnej Afryki. Kupił 32 wielbłądy, głównie w Egipcie, ale odwiedził kilka miejsc, między innymi Maltę, Grecję i Turcję. W drodze powrotej przydarzyły się narodziny, a więc na amerykańskiej ziemi kopyto postawiły 33 zwierzęta. Wraz z nimi eksperci od ich "obsługiwania" (czy nie przypomina to trochę zakupu F-16 przez Polskę?:).
 
Choć wielbłądy okazały się zwierzętami twardymi, dobrze przystosowanymi do wymagań gorących rejonów USA, idealnymi na długie podróże, armia nie zdecydowała się na kontynuowanie eksperymentu. Głównym powodem były...konie, które "dziwnych" jedno- i dwugarbnych stworzeń panicznie się bały. Wielbłądy okazały się też dość trudne w utrzymaniu. Końcem lat 50-tych XIX wieku Camel Corps właściwie zakończył swoją działalność, a zwierzęta spotkał różny los. Część wykupił weteran oddziału Frank Laumeister, który wykorzystywał je później do różnych prac transportowych. Po raz ostatni pracujące wielbłądy widywano w Stanach w latach 40-tych XX wieku. Dziś, by je zobaczyć, trzeba odwiedzić zoo.
 
Spośród amerykańskich stanów najbardziej z wielbłądami kojarzona jest Nevada. Wykorzystywane były tam do pracy długo po wygaśnięciu aktywności Camel Corps. Na pewno przyczyniły się też do tego gorące piaszczyste pustynie tego południowego stanu, w których wręcz oczami wyobraźni dostrzec można wytrwałe maszerujące w pełnym słońcu wielbłądy.
 
W amerykańskich folkloru południowo-zachodnich wertepów nie brakuje opowieści o wielbłądach wciąż przemierzających pustynie Nevady, Utah czy Kalifornii. To jedna z nielicznych przetrwałych pamiątek po ciekawym eksperymencie.
 
Nevadę i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus