Humor & ciekawostki

We're glad Georgia's on your mind

18.02.13 13:59 | Georgia

Slogan właśnie takiej treści pojawił się w roku 1997 na banerach i tablicach rejestracyjnych samochodów w stanie Georgia. Wszystko zaczęło się 15 września 1930 roku...

Tamtego dnia w studiu nagraniowym w Nowym Jorku spotkali się byli studenci Indiana University – Hoagland Howard „Hoagy” Carmichael i Stuart Gorrell. Powstało nagranie "Georgia On My Mind" – kompozycji Carmichaela do tekstu Gorrella. Wokalu użyczył sam Carmichael, a Frankie Trumbauer, który także przyczynił się do powstania piosenki, sugerując, by w końcu napisać coś „o południu”, zadbał wraz ze swym zespołem o tło muzyczne.

Tekst piosenki odnosił się oryginalnie do siostry Carmichaela, Georgii. Jest jednak na tyle dwuznaczny, że szybko zaczęto traktować go jako piosenkę o stanie Georgia.

Choć popularna już w latach 30-tych, dopiero w roku 1960, gdy nagrał ją urodzony w Georgii, w Albany, Ray Charles, „Georgia On My Mind” zasłużyła na miano wielkiego przeboju. Jego wersja osiągnęła szczyt listy przebojów Billboard i przyniosła mu prestiżową nagrodę Grammy. Gdy 7 marca 1979 zagrał ją przed stanową legislaturą jako gest pojednania po konfliktach związanych z prawami człowieka, piosenkę na dobre zaczęto kojarzyć ze stanem Georgia. 24 kwietnia tego samego roku uznana została za oficjalną piosenkę stanową, a od 1997 do 2003 na tablicach rejestracyjnych samochodów na terenie Georgii pojawił się tytułowy slogan - We're glad Georgia's on your mind (pol. Cieszy nas, że myślisz o Georgii).

"Georgia" to jednak coś więcej niż stanowa piosenka. To nieśmiertelny klasyk – jeden z najczęściej coverowanych utworów w historii muzyki. Magazyn Rolling Stone umieścił ją w 2003 roku na 44. miejscu swojej listy 500 najlepszych utworów wszech czasów. W 1996 znalazła się na liście piosenek organizowanych w Atlancie w Georgii Letnich Igrzysk Olimpijskich. Należy też do najczęściej wykonywanych piosenek w muzycznych talent showach takich jak American Idol. A wszystko zaczęło się od tego skromnego, acz czarującego nagrania, które zamieszczam poniżej.

Georgię i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus