Humor & ciekawostki

The Show-Me-State

06.12.12 18:32 | Missouri

Każdy z amerykańskich stanów prócz oficjalnej nazwy określany jest najróżniejszymi, mniej i bardziej popularnymi, przydomkami (nicknames). Przeglądając listę popularnych stanowych przydomków, uwagę na dłużej przykuwa należący do Missouri - Show-me-state, co dosłownie i dość karkołomnie brzmiałoby po polsku pokaż-mi-stan. 

Dlaczego Missouri jest pokaż-mi-stanem? Istnieje kilka wytłumaczeń. Ciekawy tekst na ten temat znaleźć możemy nawet na oficjalnej stronie Sekretarza Stanu Missouri (link na końcu artykułu). Najbardziej popularna historia dotyczy Kongresmena z Missouri Williarda Duncana Vandivera, zasiadającego w Izbie Reprezentantów od 1897 do 1903 roku. Podczas swojego występienia z 1899 roku na bankiecie w Filadelfii powiedział: Pochodzę ze stanu kukurydzy i bawełny, rzepienia i Demokratow, i puste słowa ani mnie nie przekonują, ani nie satysfakcjonują. Jestem z Missouri. Musicie mi to pokazać (udowodnić).

Niektórzy, przekonujący, że przydomek show-me-state używany był jeszcze przed wystąpieniem Vandivera, skłonni są bardziej wierzyć w inną legendę. O górnikach z Missouri, którzy sprowadzeni zostali do Kolorado w zastępstwie, gdy tamtejsi strajkowali. Górnicy z Missouri nie byli zaznajomieni z lokalnymi metodami i zwyczajami i wszystko trzeba było im objaśniać (pokazywać). Szefowie ciągle od niechcenia wręcz powtarzali - Ten gość jest z Missouri. Musisz mu pokazać.

Która z legend jest prawdziwa - dziś nie jest to istotne. Współczesne znaczenie show-me-state jest zupełnie inne. Przydomek ma przede wszystkim podkreślać niezłomny charakter mieszkańców Missouri, ich konserwatyzm, i to, że nie łatwo ich oszukać.

Choć slogan show-me-state nie jest oficjalny, jest obecnie używany na stanowych tablicach rejstracyjnych samochodów i lokalnie wciąż cieszy się dużą popularnością.

sos.mo.gov/archives/history/slogan.asp - artykuł o show-me-state na stronie Missouri Secretary of State
 
Missouri i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus