Humor & ciekawostki

Najwyższy szczyt stanów kontynentalnych

11.10.12 10:21 | Kalifornia

McKinley na Alasce, wzbijający się na wysokość 6194 metrów nad poziomem morza, jest najwyższym szczytem Stanów Zjednoczonych. Najwyższym szczytem kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (bez Alaski i Hawajów) jest jednak Mount Whitney w paśmie Sierra Nevada w Kalifornii o wysokości 4421 m.n.p.m. 

Mount Whitney zlokalizowana jest w pobliżu miasteczka Lone Pine, dla którego stanowi bardzo ważne źródło dochodów. Lone Pine polecane jest jako baza wypadowa dla gotowych zmierzyć się z najwyższym szczytem kontynentalnych stanów. Kilka kilometrów na zachód od miasta znajduje się Whitney Portal, pozbawiony własnej administracji obszar, który stanowi swego rodzaju "wrota" do Mount Whitney.

Mount Whitney to doskonałe miejsce dla fanów gór. Osiągnięcie jej szczytu nie wymaga umiejętności technicznych w zakresie wspinaczki, niemniej jednak stanowi poważne wyzwanie dla organizmu. Pierwsze 9 kilometrów najpopularniejszego szlaku - Mount Whitney Trail to podróż przez las Inyo (Inyo National Forest). Finałowe 3 kilometry wraz ze szczytem to część Sequoia National Park, o którym więcej na stronie nps.gov/seki.

Nazwa Mount Whitney pochodzi od nazwiska geologa rodem z Kalifornii - Josiaha Whitneya. Po raz pierwszy zdobyta została w 1973 roku przez trio: Charles Begole, A.H.Johnson i John Lucas.

Kalifornię i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus