Humor & ciekawostki

Największy naturalny most znajdziesz w Utah

04.10.12 06:24 | Utah

Stany Zjednoczone posiadają wiele obiektów plasujących się w czołówce największych w swoich kategoriach. O ile najwięcej mówi się o tych wzniesionych przez człowieka, imponująco prezentują się także osiągnięcia natury. Na południu stanu Utah turyści podziwać mogą największy naturalny most - Rainbow Bridge, czyli po prostu Tęczowy Most. 

Położony w odizolowanych kanionach, u stóp Navajo Mountain, Tęczowy Most był znany przez wieki indiańskim plemionom Nawahów, Pajutów i Pueblów, dla których do dziś pozostaje jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek. Do świadomości Amerykanów którzy przybyli z Europy trafił on jednak dopiero początkiem XX wieku, gdy co najmniej dwie duże wyprawy odprawione zostały, by zbadać doniesienia o jego istnieniu. 

Według najnowszych pomiarów most ma ok. 71 metrów rozpiętości, co daje mu pierwsze miejsce wśród naturalnych mostów świata. Równocześnie plasuje się na 6. pozycji na liście najdłuższych naturalnych łuków skalnych.

Jako niezwykle ważny i popularny obiekt Tęczowy Most został uznany za narodowy pomnik decyzją prezydenta Williama Howarda Tafta, a jego oficjalna nazwa od tamtego czasu to Rainbow Bridge National Monument

Więcej o Tęczowym Moście na jego oficjalnej stronie prowadzonej przez National Park Service pod adresem nps.gov/rabr.

Utah i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki odnajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus