Humor & ciekawostki

Najstarsza katolicka świątynia zbudowana w USA

30.03.13 14:39 | Maryland
Największe miasto stanu Maryland Baltimore może pochwalić się Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - budowlą, która zainteresować powinna nie tylko wiernych Kościoła katolickiego.

 

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana też jako Bazylika Baltimore, była pierwszą rzymskokatolicką katedrą wybudowaną po ogłoszeniu przez amerykańskie stany niepodległości i pierwszą dużą religijną budowlą w ogóle wzniesioną po wejściu w życie amerykańskiej kontytucji. Uchodzi za arcydzieło - jeden z najpiękniejszych XIX-wiecznych budynków na świecie.

Bazylika jest dziełem niezwykle cenionego architekta angielskiego pochodzenia Benjamina Henry'ego Latrobe'a, nazywanego ojcem amerykańskiej architektury. Powstawała w latach 1806-1821. Rozwoju prac koncepcyjnych doglądał pierwszy amerykański biskup Kościoła rzymskokatolickiego John Carroll. W murach bazyliki miało miejsce wiele pamiętnych wydarzeń, takich jak pogrzeb Charlesa Carrolla z Carrollton - jedynego katolickiego sygnatariusza Deklaracji Niepodległości. W 1995 odwiedził ją papież Jan Paweł II, a także co najmniej 20 osób uznawanych przez katolicki Kościół za święte, w tym Michael J. McGivney - założyciel Zakonu Rycerzy Kolumba, największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym.
 
Jako nie tylko katolicka świątynia, ale także niezwykle popularna turystyczna destynacja, Bazylika Baltimore oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, który podczas spaceru po całym terenie świątyni ze szczegółami opowie wam o najbardziej interesujących związanych z nią wydarzeniach. Polaków bez wątpienia zainteresuje poświęcony polskiego papieżowi John Paul II Prayer Garden. Ten niewielki ogród, zlokalizowany obok bazyliki na rogu ulic Franklin i North Charles, kryje w sobie piękny pomnik Jana Pawła II. Cały projekt zainspirowała wspomniana papieska wizyta. Gdy już odwiedzicie bazylikę, nie zapomnijcie także wpaść do muzeum i sklepu z pamiątkami!
 
Więcej o bazylice, w tym szczegółowe informacje na temat wycieczek i dojazdu, znajdziecie na jej oficjalnej stronie baltimorebasilica.org.
 
Maryland i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus