Humor & ciekawostki

Ku pamięci słynnych braci Wright

28.03.13 19:15 | Karolina Północna

Miasteczko Kill Devil Hills w Karolinie Północnej to miejsce słynnego lotu braci Wright.

Orville i Wilbur Wright przeszli do historii jako twórcy pierwszego samolotu silnikowego na świecie. Maszyna nazwana Flyer I swój premierowy lot zaliczyła 17 grudnia 1903 roku nieopodal Kill Devil Hills właśnie. Pierwsza próba trwała 12 sekund, a Flyer I pokonał w tym czasie dystans 34 metrów. Tamtego dnia odbył w sumie cztery loty, z których najdłuższy trwał 59 sekund.
 
Flyer I był maszyną o wielu wadach konstrukcyjnych, które nie pozwalały mu na osiąganie w powietrzu wspaniałych rezultatów. Biorąc jednak pod uwagę niesprzyjające warunki pogodowe, jakie panowały wówczas w Kill Devil Hills, m.in. mocny przeciwny wiatr, lot Flyer I wciąż był sporym sukcesem. Smithsonian Institution określa go "pierwszą cięższą od powietrza maszyną, która pozwoliła na w pełni kontrolowany, ciągły lot z pilotem na pokładzie. 
 
W Kill Devil Hills oglądać można poświecony wyczonom braci Wright monument (Wright Brothers National Monument, na zdjęciu poniżej). Kamienna płyta znajduje się także w miejscu lądowania samolotu po swoim pierwszym, 12-sekundowym locie.
Wright Brothers National Memorial
 
Karolinę Północną i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus