Humor & ciekawostki

Krzywa Wieża w...Niles?

Krzywa Wieża w...Niles?

18.10.12 13:43 | Illinois

Krzywa Wieża we włoskiej Pizie to budowla powszechnie znana na całym świecie. Corocznie odwiedzana przez 10 milionów turystów, jest symbolem miasta i jednym z najsłynniejszych symboli Włoch. Znacznie mniej ludzi wie jednak o jej wiernej kopii - o połowę mniejszej Krzywej Wieży w Niles w stanie Illinois.

Przeniesienie na amerykański grunt przypadkowej chluby turystycznej Półwyspu Apenińskiego to pomysł przemysłowca Roberta Ilga, który w 1934 ukończył budowę wieży mającej stać się częścią parku rekreacyjnego dla pracowników Hot Air Electirc Ventilating Company of Chicago. Tak powstała budowla znana jako Krzywa Wieża w Niles (Leaning Tower of Niles).

Zdania co do kulisów powstania amerykańskiej kopii wieży w Pizie są podzielone. Niektórzy uważają, że wzniesiono ją z okazji 600-nej rocznicy powstania włoskiej wieży. Inni za prawdziwy powód wskazują jej pierwotne przeznaczenie - do składowania wody wykorzystywanej w pobliskich basenach stanowiących część rekreacyjnego ośrodka.

 
Porównanie wielkości wieży w Niles i wieży w Pizie:
 
Wysokość: Piza - 177 stóp (ok. 54 metry), Niles - 94 stopy (ok. 28,7m)
Średnica: Piza - 56 stóp (ok.17m), Niles - 28 stóp (ok. 8,5m)
Nachylenie: Piza - 15,2 stopy (ok. 4,6m), Niles - 7,4 stopy (ok. 2,25m)
Rozpoczecie i ukończenie budowy: Piza - 1171-1334, Niles - 1931-1934
 
Krzywa Wieża w Niles (Leaping Tower of Niles)
krzywa wieża w niles
 
Dziś Krzywa Wieża to atrakcja "numer 1" tego niespełna 30-tysięcznego miasteczka. Co Ciekawe, Piza jest od 1991 jednym z miast partnerskich Niles. Co podsuwa dobry pomysł miastom, które chciałyby się "zaprzyjaźnić" np. z Paryżem (może jakaś mała Wieża Eiffla w Łodzi czy Krakowie:).

Illionois i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus