Humor & ciekawostki

Jedyne w swoim rodzaju miasteczko

25.03.13 17:27 | New Hampshire

New Castle to miejscowość, która, gdy mowa o turystycznych walorach stanu New Hampshire, wręcz domaga się, by o niej wspomnieć. Nie dość, że uchodzi za najmniejsze miasto w stanie, wyróżnia je także położenie - jako jedyne w New Hampshire w całości zlokalizowane jest na wyspach.

New Castle położone jest w hrabstwie Rockingham, w północnej-wschodniej części stanu New Hampshire, na wschodnim wybrzeżu USA. Składa się z jednej głównej wyspy, nazywanej Great Island, i kilkunastu mniejszych wysepek. W sumie obejmują one powierzchnię 2,1 km2. Razem z wodami New Castle zajmuje 6,2 km2. Wyspy zamieszkuje ok. 1000 stałych mieszkańców, ale nie brakuje też turystów.
 
Turystyczna oferta New Castle to połączenie plaż i pięknej przyrody z obiektami o dużej wartości historycznej. Gdy już tam trafisz, zdecydowanie powinieneś odwiedzić park New Castle Common - 32-akrowy pas wybrzeża obejmujący plażę i bujną roślinność. Znaną lokacją jest wybudowany w roku 1874 hotel Wentworth by the Sea (na obrazie z 1906 na zdjęciu poniżej), w którym w 1905 roku doszło do podpisania porozumienia kończącego Wojnę Rosyjsko-Japońską. New Hampshire stało się w ten sposób jedynym stanem, na terenie którego doszło do podpisania umowy kończącej wojnę, której Stany Zjednoczone nie były stroną. Po kilkunastu latach degradacji, hotel został odnowiony i w roku 2003 otwarty ponownie. Dziś zachęca do odwiedzin elegancją i niezwykłą historią.
 
Hotel Wentworth w 1906
Hotel Wentworth
 
Na osobny paragaf zasługuje latarnia Portsmouth Harbor (na zdjęciu powyżej). Wzniesiona w 1874, znalazła się w centrum uwagi miłośników historii z deszczykiem, gdy po pogłoskach o jej nawiedzeniu jej zbadania podjęły się kolejno dwie ekipy telewizyjne programów dla poszukiwaczy duchów - SCARED! w 2006 i Ghost Hunters w 2008. Przygodę tej pierwszej możesz zobaczyć poniżej.
 
 
New Hampshire i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus