Humor & ciekawostki

Jedyne takie centrum miasta

26.11.12 13:11 | Minnesota

Dom, praca, sklepy, kino, restauracja, salon urody - czy uważasz, że możliwe jest odwiedzenie wszystkich tych miejsc bez wychodzenia na zewnątrz? Gdyby tak było, oznaczałoby to, że możliwe jest życie w jednym budynku/sieci budynków bez
konieczności jego opuszczania. Choć pozbawienie dostępu do otwartych przestrzeni, świeżego powietrza i piękna przyrody prawdopodobnie niekoniecznie należy do twoich marzeń, warto wiedzieć, że taka możliwość już istnieje. Oferuje ją sieć połączonych korytarzami powietrznymi (ang. skyway, na zdjęciu) budynków w centralnej części największego miasta stanu Minnesota - Minneapolis.

Minneapolis Skyway System łączy budynki najróżniejszego rodzaju. Jest więc Hotel Marriott na 7th Street, liczne bary, kluby, restauracje, centra handlowe, salony piękności, firmy, banki i inne instytucje finansowe, kościół, teatry, szkoła i żłobek.

Jak połapać się w tym gąszczu połączonych budynków? Pomóc może w tym znakomita strona www.skywaymyway.com. Poświęcona w całości systemowi skyway z Minneapolis, oferuje szczegółową mapę z możliwością ustalenia dokładnej trasy pomiędzy każdymi dwoma punktami. Tak więc, gdy chcemy z AT&T Tower dostać się do Canadian Pacific Plaza, odnajdujemy na mapie jeden z tych punktów (badź wpisujemy go w wyszukiwarce), następnie wybieramy "display icons", potem "Skyway Directions". Z wyświetlonej listy lokacji wybieramy drugi koniec poszukiwanej trasy. Po lewej pojawią się wszystkie jej przystanki! Strona oferuja także opisy wszystkich skywayowych lokaliazcji, blog, FAQ i poradnik użytkownika.

Historia systemu skyway w Minneapolis rozpoczęła się w 1962 roku. Pierwsza powietrzna droga połączyła Northstar Center z Nortwestern National Bank (dziś Wells Fargo). Powstałe w 1973 IDS Center wzbogacone zostało od razu w cztery skywaye. Prowadzą one z części budynku nazywanej Crystal Court, uchodzącej za serce systemu i całego śródmieścia Minneapolis. Dziś system łączy ok. 80 budynków i jest największym tego typu na świecie.

System skywayów do tego stopnia stał się częścią codziennego życia mieszkańców Minneapolis i odwiedzających go turystów, iż powstała nawet aplikacja na Iphone'a i urządzenia zasilane Androidem, która pozwala zorientować się w labiryncie budynków. Aplikacja Minneapolis Skyway dostępna jest w iTunes.

Skywaye centralnego Minneapolis łączą budynki na poziomie drugiego i trzeciego piętra. Warto wiedzieć, że korzystanie z nich nie jest możliwe 24h na dobę. Większość otwieranych jest wcześnie rano, ok. godz. 6, a zamykanych ok. 22. Skywaye należą do różnych z wchodzących w skład systemu budynków i dlatego ich godziny otwarcia nie są ustandaryzowane. Dokładniejszy rozkład znajdziecie na wspomnianej wyżej stronie, a najdokładniejszy - tylko na miejscu. 

Minnesotę i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus