Humor & ciekawostki

Mount Rushmore - jeden z najsłynniejszych pomników świata z polskim akcentem

05.10.12 21:30 | Dakota Południowa

Mount Rushmore to góra znajdująca się w zachodniej cześci stanu Południowa Dakota. Najprawdopodobniej nie usłyszeliby o niej ani zagraniczni turyści, ani nawet sami Amerykanie, gdyby w latach dwudziestych ubiegłego wieku nie postanowiono wykuć w jej skałach jedynego w swoim rodzaju pomnika. 

Na wykuwany w latach 1927-1941 w głównej mierze przez Gutzona Borgluma pomnik składają się cztery głowy amerykańskich prezydentów - od lewej (zdjęcie u góry) Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Każda z czterech monumentalnych głów o wysokości ok. 60 stóp (18,3 m) przedstawia więc wizerunek szczególnie ważnego dla historii Stanów Zjednoczonych prezydenta, obejmując w sumie 130 lat historii państwa.

Kto stoi za pomysłem budowy tak oryginalnego monumentu? 

Za "ojca" słynnych głów uznawany jest miejscowy historyk Doane Robinson. Myślał o pomniku, który przyczyniłby się do rozwoju lokalnej turystyki. Początkowo jako lokalizację zaproponował rejon The Needles - pomysł odrzucony przez samego Borgluma z powodu niskiej jakości tamtejszego granitu. Ewentualnie pomnik wykuty został w Mount Rushmore a Doane Robinson może być dumny z tego, jak wspaniale zaproponowana przez niego idea wpisała się do historii i krajobrazu Stanów Zjednoczonych, z nawiązką spełniając nadzieje twórców.  

Co ciekawe, jednym z pomocników Borgluma pozostawał jakiś czas Korczak Ziółkowski. Ten amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia najbardziej znany jest z prac nad wciąż powstającym pobliskim pomnikiem Szalonego Konia, który, gdy zostanie ukończony, stanie się największym pomnikiem na świecie. 

Dziś Mount Rushmore to atrakcja "numer 1" stanu Południowa Dakota. Corocznie przyciąga 3-milionową publiczność. Amerykańska agencja National Park Service przejęła nad nim kontrolę jeszcze w trakcie budowy, w 1933, i sprawuje ją po dzień dzisiejszy. Pod adresem nps.gov/moru prowadzi jego oficjalną stronę.

Dakotę Południową i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus