Humor & ciekawostki

Jak zadbać o wyjątkowość? O Czerwonym Marmurze z Beulah

20.12.12 20:05 | Kolorado

Co byście zrobili, gdyby postawiono was przed zadaniem uczynienia budowanego przez was budynku możliwe jak najbardziej wyjątkowym? Twórcy powstałego w latach 90-tych XIX wieku w Denver kapitolu stanu Kolorado wywiązali się z tego zadania w zaskakujący sposób - wykorzystali do upiększenia budowy całe istniejące zapasy rzadkiego czerwonego marmuru Colorado Rose Onyx.

Colorado Rose Onyx znany jest też jako Beulah Red Marble (Czerwony Marmur z Beulah). Jego jedynym znanym źródłem był kamieniołom w Beulah właśnie, w stanie Kolorado. Dostarczenie go na plac budowy stanowego kapitolu okazało się zadaniem bardzo trudnym. Nawet w Beulah potrzeba było czasu, by odnaleźć kolejne złoża rzadkiego surowca. Do tego jego transport zajmował ok. 3 dni. Dopiero po 7 latach i dzięki pracy ponad 200 kamieniarzy udało się w murach kapitolu umieścić cały zapas Czerwonego Marmuru.
 
Czerwony Marmur został wykorzystany przede wszystkim do wzbogacenia wnętrza budynku. Jeden z kamieniarzy zaanagażowanych w pracę skomentował, iż różnorodne cienie i feria barw elementów wykonanych z Czerwonego Marmuru przypomina mu o tym, jak cudowny jest w Kolorado zachód słońca. Jako że do budowy zużyto wszystkie znane zapasy surowca, nie można go zastąpić za żadne pieniądze świata. A to tylko jeden z powodów, dla których kapitol w Denver nazywany jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych budowli w Kolorado.
 
Beulah Red Marble wewnątrz kapitolu Kolorado
beulah red marble

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bogatą galerię zdjęć kapitolu w Denver zobaczyć można pod adresem www.flickr.com/photos/coloradostatecapitol.

Kolorado i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus