Humor & ciekawostki

Geograficzny środek USA i Ameryki Północnej

10.02.13 17:20 | Kansas

Ameryka Północna obejmuje w sumie blisko 25 milionów kilometrów kwadratowych lądu. Stany Zjednoczone z blisko 10 milionami także imponują wielkością. Co ciekawe, geograficzne centra Ameryki Północnej i kontynentalnych Stanów Zjednoczonych zlokalizowane są na terenie USA w tym samym stanie – Kansas.

Geograficzne centrum kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (bez Alaski i Hawajów) znajduje się w północnej części Kansas, w hrabstwie Smith, nieopodal miasteczka Lebanon. Stosowne badanie wykonano po raz pierwszy w roku 1918. Co ciekawe, dokładne centrum USA zgodnie z tym badaniem znajduje się w odległości ok. pół kilometra od miejsca w którym postawiono monument widoczny na zdjęciu powyżej. Znalazło się jednak ono na prywatnej ziemi pewnego farmera, który niekoniecznie życzył sobie setek turystów kotłujących się obok jego domu. Monument postawiono więc najbliżej jak się dało.

Centrum całej Ameryki Północnej znajduje się z kolei w sąsiadującym z hrabstwem Smith, hrabstwie Osborne. Miejsce znajduje się na terenie dawnego gospodarstwa należącego końcem XIX wieku do Williama H. Meade'a i znane jest powszechnie jako Ranczo Meade'a.

O ile hrabstwo Smith wciąż kojarzone jest ze środkiem USA, po włączeniu Alaski i Hawajów środek kraju ustalony został na terenie miasteczka Belle Fourche w stanie Południowa Dakota. Hrabstwo Smith wciąż pozostaje jednak środkiem 48 stanów kontynentalnych.

Kansas i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus