Humor & ciekawostki

Gdzie znajduje się najgłębsze jezioro w USA?

18.01.13 00:42 | Oregon

Co roku blisko pół miliona turystów odwiedza Park Narodowy Jeziora Kraterowego (ang. Crater Lake National Park), zlokalizowany w środkowej części stanu Oregon. Nietrudno domyślić się, co jest główna atrakcją parku o takiej nazwie. Co więc przyciąga ich do Jeziora Kraterowego?

Znane też jako Deep Blue Lake, Blue Lake czy Lake Majesty, Jezioro Kraterowe jest najgłębszym i jednym z najpiękniejszch jezior w całych Stanach Zjednoczonych.
 
Jezioro Kraterowe nie otrzymało swojej nazwy bez przyczyny. Jego powstanie związane jest z gigantyczną eksplozją wulkanu kilka tysięcy lat p.n.e. Opróżniona komora magmowa zapadła się. Powstała tzw. kaldera, która stopniowo wypełniała się wodą.
 
Do Jeziora Kraterowego nie dopływa żadna rzeka. Dużą liczbę wody zapewniają opady deszczu i śniegu. Jest jej na tyle dużo, że co 250 lat dochodzi do całkowitej wymiany wody.
 
Dozwolone jest wędkowanie i pływanie. Kilka gatunków ryb trafiło do jeziora w latach 1888-1941. Do dziś przetrwały tylko dwa z nich - pstrąg tęczowy i nerka. Jako że ryby nie są oryginalnymi mieszkańcami jeziora, wędkowanie nie tylko nie jest zabronione, ale wręcz wiele robi się, by do niego zachęcić. Nie ma limitów połowów. Jedynym wymogiem jest konieczność używania wyłącznie sztucznych przynęt. Pływanie zazwyczaj dozwolone jest tylko w drugiej połowie czerwca i tylko w konkretnym miejscu, do którego prowadzi Cleetwood Cove Trail. Ścieżka ma niewiele ponad 1 milę i tylko z jej końca można wejść do wody.
 
Jezioro Kraterowe znane jest z krystalicznej czystości i pięknej intensywnie niebieskiej tafli wody. Powód, dlaczego jest tak niezwykle niebieska jest bardzo prosty - w jeziorze nie ma prawie nic oprócz wody. Władze parku mocno dbają, by jezioro pozostawało jednym z najczystszych zbiorników wodnych.
 

Jezior Kraterowe

Powierzchnia

53,2 km2

Wymiary

9,6 x 8 km

Głębokość maksymalna

ok. 589 m

Głębokość średnia

ok. 450 m

 
Oregon i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus