Humor & ciekawostki

Gdzie jest amerykańska stolica country?

15.10.12 07:10 | Tennessee

Nashville w stanie Tennessee to więcej niż piękne miasto otoczone stromymi skałami, pełne drzew, chwalące się imponującą rzeką Cumberland. Nashville to także stolica chyba najbardziej amerykańskiej obecnie muzyki - country. I to z wielu bardzo dobrych powodów.

Nashville to miejsce gdzie wszystko się zaczęło - dla muzyki country i dla setek wykonawców, którzy ją spopoularyzowali i uczynili taką, jaką ją dzisiaj znamy.

Wszystko zaczęło się w 1925 roku, ledwie 5 lat po narodzinach komercyjnego radio w Stanach Zjednoczonych. 28 listopada 1925 roku stacja WSM rozpoczęła nadawanie programu "Barn Dance". Jego głosem stał się najpopularniejszy swego czasu radiowiec George D. Hay. Już dwa lata późnie program zmienił nazwę na "Grand Ole Opry" i...nie zmienił jej do dziś. Bo "Grand Ole Opry" to wciąż nadawany i niezwykle popularny program radiowy poświęcony właśnie muzyce country. Bogata w gitary, skrzypce i inne instrumenty, mocno pozytywna muzyka stała się dla okolicznej i nie tylko ludności ulubioną rozgrywką, gdy mieli ochotę na spotkania w gronie znajomych, i ukojeniem, gdy przychodził czas na odpoczynek. 

Nieopodal Nashville, w Bristol, także w roku 1927, nazywany czasami "ojcem muzyki country" Jimmie Rodgers podpisywał właśnie kontrakt z wytwórnią RCA Victor. Był to jeden z pierwszych kontraktów nagraniowych podpisanych przez muzyka country, a sam Rodgers z czasem stał się jednym z pierwszych wielkich gwiazdorów tego nutru.

W 1943 domem "Grand Ole Opry" stało się Ryman Auditorium (na zdjęciu poniżej). Pojawili się nowi popularni muzycy, którzy dzięki programowi zyskali dużą popularność - Hank Williams, Patsy Cline, Red Foley, Jim Reeves.

Dziś Nashville to prawdziwe centrum muzyki country. To właśnie tu biznes robią największe wytwórnie muzyczne zainteresowane tą muzyką. Tu przybywają legiony z gitarami na plecach, marzące o sławie muzyka country, próbujac udowodnić swój talent na ulicach i pukając do drzwi ważnych ludzi. Wielu z nich nigdy nie opuści Nashville, mimo że nie osiągnięcie wyśnionego sukcesu. Także tutaj swoje pierwsze przesłuchanie do telewizyjnego programu muzycznego American Idol przeżyła Lauren Alaina, nastoletnia świeżo upieczona gwiazda country.

Nie brakuje powodów, by nazywać Nashville stolicą muzyki country. Wielu wierzy jednak, że Nashville to także amerykańska stolica muzyki w ogóle. W tym rozśpiewanym mieście nie brakuje wykonawców rocka, rapu, popu, jazzu czy bluesa. Niewiele jest takich miast, gdzie ma się okazję posłuchać na żywo tylu wykonawców. 

Kto wie, może jeszcze trochę wysiłku i miastu uda się przekonać, że tak naprawdę nie jest amerykańską stolicą muzyki country, ale amerykańską stolicą muzyki. Country wystarczy jednak, by Nashville pozostawało jednym z najważniejszych miast na muzycznej mapie Stanów Zjednoczonych.

Ryman Auditiorium, nazywane Kościołem-matką muzyki country, była siedziba Grand Ole Opry

Ryman Auditorium

Tennessee i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus