Humor & ciekawostki

Connecticut i...dinozaury?

04.05.13 05:03 | Connecticut
Connecticut to mały stan, na którego mapie znaleźć można jednak zaskakująco wiele wartych odwiedzenia miejsc. Jednym z nich jest Dinosaur State Park and Arboretum.

 

Dinosaur State Park and Arboretum zlokalizowany jest na terenie miasteczka Rocky Hill, w hrabstwie Hartford, i zalicza się do największych obszarów występowania śladów dinozaurów w Ameryce Północnej. Park otwarty został w 1968 roku, 2 lata po odnalezieniu tam przypadkowo, podczas prac budowlanych, ponad 2 tysięcy śladów dinozaurów. Ok. 500 z nich można dziś oglądać. Pozostałe zakopano w celu dalszego utrwalenia.

Skamieniałości w postaci śladów otrzymują swoje nazwy niezależnie od skamieniałości w postaci szczątków zwierząt. Ślady znalezione w Rocky Hill nazwano Eubrontes (zdjęcie poniżej). Nie udało się odnaleźć szczątków dinozaura, który owe ślady pozostawił. Większość zajmujących się tym tematem naukowców zgadza się jednak, że był to średniej wielkości drapieżny dinozaur podobny do Dilofozaura.
 
skamieliny eurobontes
 
Oferta parku nie kończy się na śladach dinozaurów. To także obrazy przybliżające odwiedzającym dwa pierwsze z trzech okresów ery mezozoicznej - trias i jurę, wystawy interaktywne, szczegółowy opis historii odkrycia śladów dinozaura na terenie parku oraz specjalny zespół pomieszczeń z licznymi gadami oraz różnego rodzaju pracami poświeconymi dinozaurom.
 
Słowem nie można nie wspomnieć o drugiej części ośrodka - Arboretum (pol. szkółka leśna). Jej celem jest wyhodowanie tak wielu przedstawicieli rodzin roślin z ery mezozoicznej jak tylko możliwe. Obecnie szkółkę stanowią ponad 3 kilometry naturalnych szlaków pełnych najróżniejszych roślin, w tym m.in. bogata kolekcja drzew iglastych.
 
Więcej na temat parku dowiesz się za strony dinosaurstatepark.org (strona wspierającej park organizacji The Friends of Dinosaur Park and Arboretum). Tam możesz także szczegółowo zaplanować swoją wizytę.
 
Connecticut i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus