Humor & ciekawostki

Delmar, czyli "Granice są w nas"

25.03.13 08:32 | Delaware

To krótkie powiedzenie, przypominające nam, że tak naprawdę możemy wszystko, a wszelkie ograniczenia rodzą się w naszej głowie, zostało chyba trochę zbyt dosłownie wzięte przez pomysłodawców amerykańskiego miasteczka Delmar. Właściwie jakim cudem znajduje się ono w dwóch stanach jednocześnie?

Znane jako "The Little Town Too Big for One State" (ang. Małe miasteczko zbyt duże na jeden stan), Delmar znajduje się jednocześnie w Delaware i Maryland. Tak oryginalne położenie to efekt działań lokalnych przedsiębiorstw kolejowych w drugiej połowie XIX wieku. To z Delaware wyraziło zgodę na budowę linii kolejowej jedynie na terenie stanu Delaware. Podobnie postąpiło przedsiębiorstwo z Maryland. W efekcie linie kolejowe "spotkały się" na granicy stanów i narodziło się miasto, którego nazwa pochodzi od nazw obu stanów - DELawae i MARyland.
 
Delmar nie byłoby jednak warte wspomnienia, gdyby oryginalna lokalizacja była wszystkim, co ma do zaoferowania. Na szczęście to niespełna 2-tysięczne miasteczko może pochwalić się czymś więcej. Wciąż odnaleźć w nim można mnóstwo śladów "kolejowej" przeszłości, pociągi z początku XX wieku i najstarszą w całym kraju, XIX wieczną sygnalizację, używaną do informowania pociągów, że "droga wolna". Liczne knajpki i restauracje oraz spokojna atmosfera małego amerykańskiego miasteczka sprawiają, że czas spędzony tam pozwoli Ci naprawdę odpocząć.
 
Polecamy odwiedziny na oficjalnej stronie Delmar - www.townofdelmar.us.
 
Delaware i Maryland i związane z tymi stanami artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus