Humor & ciekawostki

Kilka powodów, by odwiedzić najstarszy budynek w Idaho

08.07.13 13:50 | Idaho
Idaho nie jest najprawdopodobniej pierwszym stanem, który przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o wakacjach w USA. Warto jednak zagłębić się w jego sekrety. Idaho to siedlisko naturalnego piękna, ale także zaskakująco wielu wartych zobaczenia budowli. Jak Misja Cataldo w północnej części stanu, w Hrabstwie Kootenai.

 

Widoczny na powyższym zdjęciu kościół Misji Cataldo to nie tylko najstarszy stojący budynek w Idaho, ale także jeden z pierwszych tego typu budynków misyjnych w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Dziś ma ona status parku stanowego pod oficjalną nazwą Coeur d' Alene's Old Mission State Park, ale popularnie nazywana jest Mission of the Sacred Heart bądź po prostu Cataldo Mission.

W początkach XIX wieku indiańskie plemię Coeur d'Alene zamieszkujące wówczas m.in. tereny dzisiejszego Idaho zainteresowało się pomocą katolickich misjonarzy. Wśród Indian krążyły opowieści o ich uzdrawiającej mocy. Coraz bardziej skłonni byli przyjąć chrzest. Ostatecznie, w 1842, katoliccy duchowni podjęli decyzję o zbudowaniu w północnej części przyszłego stanu misji. Oryginalnie wzniesiona w okolicach rzeki Saint Joe, w 1846 przeniesiono ją do obecnej lokacji z powodu ustawicznych problemów z powodziami.

W latach 50-tych XIX wieku misją, która początkowo składała się tylko z kościoła, zaoopiekował się włoski jezuita Antonio Ravalli. Upiększył on ją i rozbudował, do pomocy angażując samych Indian, dla których praca nad misją miała być okazją poczucia się częścią religijnej wspólnoty. Prócz roli duchowej, misja służyła jako przystanek dla wędrujących na zachód kupców, a także dla łodzi zmierzających w kierunku jeziora Coeur d'Alene.

Misja Cataldo składa się dziś z kościoła, odbudowanej w 1887 po pożarze parafii oraz niewielkiego obszaru przybocznego, gdzie znajdują się dwa cmentarze, szlak spacerowy oraz budynek przeznaczony specjalnie dla turystów. Zlokalizowana jest niezwykle blisko uznawanej za jedną z najpiękniejszych w USA tras rowerowych Trail of the Coeur d' Alenes (zdjęcie poniżej). Stanowi więc doskonałe miejsce na ciekawy przystanek podczas rowerowej podróży. Wykorzystywana jest także jako wyjątkowe miejsce zawierania ślubów. Więcej dowiesz się z oficjalnej strony Misji Cataldo.

Trail of the Coeur d' Alenes w okolicach rzeki Coeur d' Alenes

Trail of Coeur d'Alenes

Idaho i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki do zobaczenia na mapie stanów USA

comments powered by Disqus