Humor & ciekawostki

Bogactwo opuszczonych miast stanu Oregon

20.03.13 16:11 | Oregon

Lubisz opowieści z dreszczykiem?

Ci, którzy na to pytanie odpowiadają twierdząco lubią odwiedzać tzw. ghost towns - opuszczone miasta. Kiedyś tętniące życiem ośrodki, dziś puste domy i ulice kryjące w sobie niesamowitą historię. Aura tajemnicy, jaką są owiane przyciąga wielu. Tak jak liczne, bardziej i mniej prawdziwe, historie z nimi związane.
 
Jeśli interesującą Cię ghost towns, powinieneś wiedzieć, że w żadnym stanie nie znajdziesz ich tak wiele jak w Oregonie. W czasach gorączki złota powstało tam mnóstwo niewielkich miasteczek. Prócz złota Oregon przyciągał bogactwem srebra, drewna czy doskonałymi warunkami do wypasu owiec. Wiele z tych miasteczek z czasem wymarło i właśnie dlatego możemy znaleźć tam takie miejsca jak:

Shaniko 

Opuszczone miasteczko w hrabstwie Wasco. Kiedyś poważny ośrodek produkcji wełny i jedno z największych miast stanu. Do upadku przyczyniła się silna konkurencja i pechowe pożary, w latach 60-tych o losie miasta przesądziła powódź. Wciąż jednak mieszka tam garstka ludzi. Do zobaczenia liczne budynki z początku wieku XX, w tym wpisany na oficjalny rejestr zasobów historycznych USA Shaniko Hotel. Z uwagi na mroźną zimę radzi się odwiedziny od wiosny do jesieni.

Richmond

Powstało końcem XIX wieku, gdy farmerzy i górnicy mieli już dość długich wędrówek po niezbędne do życia towary. Założyli więc małe miasteczko. Przetrwało ono jednak ledwie 30 lat - upowszechnianie się samochódów odebrału mu sens istnienia. Położone w centrum Oregonu, łatwo dotrzeć do niego stanową autostradą 207 (OR 207), od której położny jest 1 milę na wschód, na południe od Service Creek. Kilkanaście budynków oryginalnego Richmond wciąż stoi. Kościół i szkoła położone są na terenie prywatnym, ale bez przeszkód można je oglądać.
 
I wiele innych.
 
Zobacz niektóre z opuszczonych miast Oregonu w krótkim filmiku poniżej:

 

Przeczytaj artykuł o opuszczonym miasteczku Bodie w stanie Kalifornia, oraz o miasteczku Centralia w stanie Pensylwania.

 
Oregon i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus