Humor & ciekawostki

A może by tak pomnik chrząszcza?

A może by tak pomnik chrząszcza?

28.09.12 22:07 | Alabama

W dzisiejszych czasach buduje się coraz więcej pomników i coraz trudniej o oryginalność. Tą na pewno wykazali się jednak mieszkańcy miasta Enterprise w stanie Alabama. W 1919 roku stanął tam otóż pomnik chrząszcza (ang. Boll Weevil Monument, zdjęcie poniżej), a dokładnie kwieciaka bawełnianego. Czym zasłużył się poczciwy robaczek? 

W drugiej połowie drugiej dekady ubiegłego wieku farmerzy ze stanu Alabama tracili z powodu żerującego na bawełnie owada całe swoje zbiory tej cennej rośliny. H.M. Sessions, miejscowy biznesmen, uznał te indydenty za świetny moment, by przeznaczyć część terenu na uprawę orzechów. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Bawełna przestała być jedyną uprawianą w Enterprise rośliną. Rolnicy zaczęli dywersyfikować uprawy. Chrząsz stał się dźwignią postępu.

Z pomysłem budowy pomnika wystąpił inny lokalny biznesmen Bon Fleming. Ma on przypominać w jak znakomity sposób mieszkańcy miasta zamienili nieszczęście w spektakularny sukces i jak niepozorny i zaskakujący może okazać się czasami katalizator przemiany.

Kwieciak bawełniany stał się motorem napędowym rozwoju miasteczka a jego pomnik jedną z najbardziej charakterystycznych lokalnych atrakcji.

Alabamę i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki odnajdziesz na mapie stanów USA

comments powered by Disqus