Humor & ciekawostki

Najmniejszy stan z najdłuższą nazwą

12.05.13 16:22 | Rhode Island
Położony na wschodnim wybrzeżu USA Rhode Island z ok. 3,1 tys. km2 powierzchni jest najmniejszym amerykańskim stanem. Mimo tego posiada najdłuższą oficjalną nazwę. W pełnym brzmieniu to "State of Rhode Island and Providence Plantations". Zachęcamy do bliższego zapoznania się z historią tego stanu. Poniższe akapity powinny wystarczyć do udowodnienia, jak bardzo jest ona ciekawa.

 

W 1635 roku purytanin Roger Williams został wydalony z angielskiej kolonii na wschodnim wybrzeżu znanej wówczas jako Massachusetts Bay Colony. Jego współwyznawcy w zdecydowanej większości nie podzielali poglądów Willimsa zakładających religijną tolerancję, rozdział kościoła od państwa i uznanie, że amerykańskie ziemie należą w pierwszej ilości do nikogo innego, a Indian. Jego przekonania nie pozwoliły mu więc na znalezienie wspólnego języka z Anglikami, zarówno tymi w przyszłych USA, jak i tymi z Wysp Brytyjskich, ale przysporzyły mu wiele sympatii u miejscowych Indian. Silne lokalne plemię Narragansett sprzedało mu ziemię, gdzie wraz z nielicznymi, którzy go poparli założył nową osadę. Nazwał ją Providence - Boża Opatrzność, która zgodnie z jego słowami pomogła mu znaleźć odpowiedź i spokój ducha, gdy najbardziej ich potrzebował. Wkrótce Providence miała się stać jednym z pierwszych bastionów religijnej wolności.

W kolejnych latach przez podobnych Williamsowi zasiedlane były kolejne wyspy pobliskiej Zatoki Narragansett, przede wszystkim trzy największe - Aquidneck, Conanicut i Prudence. Przybysze z Europy trudnili się wypasaniem owiec i bydła. Hodowali świnie. Uprawiali kukurydzę i tytoń. 
 
Dobre relacje z Indianami nie utrzymały się długo. W latach 1675-1676 doszło w Rhode Island i Massachusetts do krwawej wojny znanej jako Wojna króla Filipa. O dziwo owym "królem Filipem" był w tym przypadku indiański wódz plemienia Wampanoagów Metacomet, nazywany tak przez Europejczyków. 
 
Ostatecznie Rhode Island ukształtował się jako jedna z 13 angielskich kolonii na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Rhode Island była pierwszą kolonią, która oficjalnie ogłosiła niezależność od Wielkiej Brytanii. Stało się to 4 maja 1776. Kilka miesięcy później, 4 lipca, Drugi Kongres Kontynentalny ogłosił Deklaracje Niepodległości. 13 kolonii znalazło się u progu wojny o niepodległość.
 
Rhode Island i związane z tym stanem artykuły i ciekawostki znajdziesz na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus